facebook

Kanał You Tube

środa, 30 lipca 2014

Lody bananowe - idealne na upały

Jakiś czas temu pokazałam Wam jak zrobić lody truskawkowe. Wtedy wykorzystałam foremki do lodów. Dziś moja wersja lodów bananowych w wafelku. Są naprawdę dobre i doskonale chłodzą w upały. 



Składniki
4 banany
1/2 limonki
1 szklanka śmietany 36%
1 łyżeczka cukru pudru
wafelki do lodów

Lody bananowe

Z podanych proporcji wyszło 12 lodów
Czas: 10 minut plus mrożenie około 4 godzin

1.Banany obieram ze skóry. Kroję na cztery części i przekładam do wysokiego naczynia.
2.Limonkę roluję, kroję na pół. Sok z połowy limonki wyciskam do bananów. Blenduję.
3. Dodaję śmietanę i dalej blenduję.
4.Na końcu wsypuję cukier puder i jeszcze chwilę blenduję.
5.Masę przelewam do pojemnika. Szczelnie zamykam i wkładam do zamrażarki na 4 godziny.
6.Lody wyjmuję kilka minut przed podaniem. Za pomocą łyżki do lodów formułuję gałkę i nakładam na wafelek.
Smacznego!

Domowe lody
Domowe lody

środa, 23 lipca 2014

FAS u przedszkolaków

Alkohol w ciąży
O skutkach spożywania alkoholu w ciąży pisałam już tutaj i tutaj. Dlaczego kolejny raz podejmuję ten temat? Przede wszystkim dlatego, że wciąż wiele kobiet pije alkohol w ciąży. Świadomość w tej kwestii z roku na rok rośnie, ale nadal w moim odczuciu jest niewystarczająca.
Należy pamiętać, że nawet najmniejsza ilość alkoholu jest szkodliwa i nie ma dawki bezpiecznej.
FAS jest to zaburzenie będące następstwem spożywania przez ciężarną matkę alkoholu. Objawia się przez zespół wad wrodzonych, zarówno somatycznych, jak i neurologicznych. U dzieci obciążonych FAS występują najczęściej wrodzone wady serca, anomalie dróg moczowych i narządów płciowych oraz rozszczep kręgosłupa. Następstwem FAS u przedszkolaków są zniekształcenia twarzy, w tym:
  • krótkie szpary powiekowe, 
  • szeroko rozstawione oczy, 
  • krótkowzroczność, 
  • zez,
  • krótki, zadarty nos i szeroka nasada nosa, 
  • wygładzona skóra między nosem a górną wargą (brak „rynienki”), 
  • cienka górna warga, 
  • płaska środkowa część twarzy, 
  • mała, słabo rozwinięta żuchwa.
Nieco rzadziej występują wady stawów i kończyn, w szczególności deformacje stawów rąk oraz niepełna rotacja w stawie łokciowym. Typowe nieprawidłowości w zakresie rąk to występowanie podłużnych fałdów na skórze dłoni, niemożność pełnego wyprostowania palca w jednym lub kilku stawach oraz zakrzywienie brzegów palców w kierunku palca środkowego.
Anomalie widoczne są również w zachowaniu dzieci. Zwykle jest to skłonności do:
  • złoszczenia się, 
  • nadpobudliwości, 
  • krótkiego czasu skupienia uwagi, 
  • opóźnień rozwojowych.
Osobną grupę stanowią objawy związane ze sferą poznawczą. Są to przede wszystkim:
  • deficyt uwagi, 
  • problemy z pamięcią, 
  • trudności z uczeniem się matematyki, 
  • trudności z myśleniem abstrakcyjnym, 
  • trudności z uczeniem się na błędach, 
  • upośledzenie myślenia przyczynowo-skutkowego, 
  • opóźnienie mowy, zaburzenia mowy, w tym jąkanie się, mowa niewyraźna lub bełkotliwa.
Dzieci z FAS, które są w wieku przedszkolnym zazwyczaj bywają przyjacielskie, serdeczne, a także wchodzą w kontakty społeczne. Potrafią posługiwać się kwiecistym językiem, mimo że nie przekłada się on na poziom myślenia. Ich funkcje poznawcze, motoryczne, jak również ogólny rozwój mowy bywają na niskim poziomie. Występuje nadwrażliwość sensoryczna na dotyk oraz dźwięki. Może być im trudno przechodzić z jednej czynności na inną. Mają kłopot ze zmianą przyzwyczajeń. Często się denerwują i ulegają  zmianom nastroju - co narasta wraz z wiekiem. Dzieci z FAS nie mają poczucia niebezpieczeństwa.
W moim odczuciu problem związany ze spożywaniem przez ciężarne alkoholu jest bardzo ważny dlatego to nie ostatni wpis dotyczący tego zagadnienia.

niedziela, 20 lipca 2014

Jak mrozić bób?



Bób ma wiele cennych witamin i minerałów. Przede wszystkim jest ważnym źródłem białka, kwasu foliowego, witamin z grupy B, a także magnezu. Przy tym jest bardzo smaczny. Niestety, sezon na bób trwa krótko. Dlatego warto już dziś zmrozić choć odrobinę, by móc cieszyć się nim zimą. Jego przygotowanie zajmuje chwilę.



Składniki:

300 g bobu

Mrożony bób


1.Umyty bób wrzucam na 2-3 minuty do wrzącej wody.

2.Odcedzam i zanurzam w zimnej wodzie.

3.Odcedzam i osuszam.

4.Przekładam do woreczka do mrożenia żywności i chowam do lodówki.

Smacznego!

Jak mrozić bób
Mrożony bób

piątek, 11 lipca 2014

Bliźnięta. Poradnik dla rodziców – Joanna Tkacz




Jeśli Wy lub ktoś z Waszych bliskich oczekujecie bliźniąt musicie koniecznie sięgnąć po tę książkę. Jest ona skarbnicą wiedzy o bliźniętach. Zwykle książki o ciąży, które trafiają w moje ręce nie do końca spełniają moje oczekiwania. Ten poradnik pozytywnie mnie zaskoczył. Przede wszystkim dlatego, że autorka sama jest mamą bliźniąt. Opisuje swoje doświadczenia, podpiera się danymi statystycznymi, jak również wypowiedziami innych rodziców oraz literaturą fachową w tym zakresie.
Całość podzielona jest na sześć części. Pierwsza to podwójna ciąża i poród. Opisano w nim m.in. reakcje rodziców na informacje o ciąży bliźniaczej, ryzyko jakie niesie za sobą taka ciąża oraz poród i opiekę nad wcześniakami. Kolejna część to odpowiednie przygotowanie na podwójne wyzwanie. Można w niej przeczytać o wyprawce, wózkach, imionach dla bliźniąt oraz przygotowaniu starszego rodzeństwa na pojawienie się dzieci. Sporo miejsca poświęcono również codziennemu życiu z bliźniętami. Poruszono w nim kwestie powrotu do domu ze szpitala, karmienia piersią i butelką, kąpieli, płaczu oraz kolki. Czwarta część nosi tytuł nauczymy się pokonywać trudności. Tu można przeczytać o problemach, z którymi zmagają się rodzice bliźniąt – wyjściem z domu, spacery z dziećmi chodzącymi, jak również podróże. Przedostatnia część opisuje dorastanie bliźniąt. Sporo miejsca poświęcono ich wychowaniu oraz próbie odpowiedzi na pytanie: czy warto je rozdzielać? Z kolei ostatnia część to informacje o podwójnych rodzicach, w tym o zmianach, kryzysach, powrocie do pracy czy grupie wsparcia.
Książka napisana jest przystępnym językiem. Sporo tu również humoru, choć Joanna Tkacz nie unika trudnych problemów takich jak choroby wcześniaków czy śmierć jednego z dzieci.

piątek, 4 lipca 2014

Sok z czarnej porzeczki



Czarna porzeczka to bogate źródło witamin C oraz P. Zawiera również kwas foliowy, potas, żelazo, wapń czy magnez. Co więcej obniża poziom cukru we krwi oraz poziom cholesterolu. W sklepach szeroko dostępne są nektary z czarnej porzeczki, ale znalezienie soku nie jest takie łatwe. Postanowiłam przygotować taki sok w domu. 

Domowy sok porzeczkowy


Składniki:

1 kg czarnej porzeczki

½ szklanki cukru

1 ½ szklanki wody


Sok z czarnej porzeczki



Z podanych proporcji wyszedł litr gęstego soku. Nadaje się do rozcieńczania wodą.



1.Porzeczki myję i obieram z szypułek.

2.Przekładam do garnka dodaję cukier i wodę.

3.Wstawiam na średni palnik i gotuję 12 minut.

4.Przecedzam przez sito.

5.Sok jest gotowy. Część przelałam do wyparzonej butelki z krachlą i przechowuję w lodówce.

Smacznego!
Domowy sok porzeczkowy

Sok porzeczkowy na zimę