facebook

Kanał You Tube

niedziela, 31 sierpnia 2014

Tarta z bitą śmietaną i malinami



Bardzo lubię wszelkiego rodzaju tarty. To one są deserami, które królują latem na moim stole. Na koniec wakacji chciałam się podzielić z Wami przepisem na prostą tartę z malinami. Jej smak jest obłędny. 

Tarta z bitę śmietaną

Składniki:
2 szklanki mąki
1/3 szklanki cukru pudru
1 kostka masła
1 jajo
1 ½ szklanki śmietany 36%
szczypta soli
małe opakowanie malin (250g)

Składniki tarty z bitą śmietaną

1.Na stolnicę lub blat wysypuję mąkę, cukier puder (odsypuję 1 łyżeczkę do bitej śmietany) oraz sól. Mieszam.
2.Wbijam jajo i mieszam z pozostałymi składnikami.
3.Wkrawam masło i zagniatam. Dodaję odrobinę śmietany.
4.Kulkę zawijam w folię i wkładam do zamrażarki na 1 godzinę.
5.Ciasto rozwałkowuję i przekładam do formy. Nakłuwam widelcem.
6.Wkładam do rozgrzanego do 180 stopni piekarnika (z termoobiegiem) na 20 minut.
7.Do wysokiego naczynia przelewam śmietanę i resztę cukru pudru. Ubijam.
8.Na wystudzone ciasto przekładam bitą śmietanę i układam maliny.
Smacznego!
Tarta na słodko

czwartek, 28 sierpnia 2014

Poród przedwczesny – cz. I. przyczyny

Jeśli dziecko rodzi się po 22., a przed ukończeniem 37. tygodnia ciąży wówczas mówimy o porodzie przedwczesnym. Taki poród jest niebezpieczny bowiem może skutkować licznymi powikłaniami zarówno fizycznymi, jak i psychicznymi wcześniaków, a nawet prowadzić do śmierci. Dodam tylko, że wcześniactwo może nieść za sobą szereg następstw takich jak: niewydolność oddechowa, leukomalacja, porażenie mózgowe, martwicze zapalenie jelit czy dysplazja oskrzelowo-płucna.
W Polsce porody przedwczesne to około 6-8% wszystkich porodów. Do najważniejszych czynników ryzyka wystąpienia porodu przedwczesnego należy zaliczyć:
  • przebyty poród przedwczesny (podnosi ryzyko o 30%, zaś przebyte dwa przedwczesne porody powodują wzrost ryzyka nawet o 70%) 
  • poronienia 
  • ciąża mnoga (ryzyko rośnie do 50%) 
  • choroby, w tym: cukrzycę, choroby wątroby i nerek, nadciśnienie, niedokrwistość, mięśniaki macicy, zapalenie szyjki macicy 
  • przodujące łożysko lub przedwczesne oddzielenie się łożyska 
  • wielowodzie 
  • wiek matki (poniżej 18 lat oraz powyżej 35. roku życia).
Kobiety, które są zagrożone porodem przedwczesnym powinny wybierać te szpitale, w których prowadzona jest profilaktyka zespołu niewydolności oddechowej noworodka. Odpowiednio wyposażona placówka i przeszkolony personel dają możliwość przeprowadzenia wysoko specjalistycznego leczenie zaraz po porodzie i zwiększają szanse dziecka.

poniedziałek, 25 sierpnia 2014

Leczo


Uwielbiam leczo. Najlepsze jest właśnie teraz, gdy warzyw jest pod dostatkiem. To świetne danie zarówno na obiad, jak i na kolację. Dostarcza mnóstwa różnych witamin, tak potrzebnych szczególnie ciężarnym. Polecam wszystkim. 


Składniki:
1 kabaczek
1 cukinia żółta
1 cukinia zielona
1 patison
3 papryki
5 pomidorów
3 cebule
2 kiełbasy
1 ząbek czosnku
1 szklanka bulionu
4 łyżki koncentratu pomidorowego
1 łyżka oleju
3/4 łyżeczki soli
1/8 łyżeczki pieprzu
Składniki na leczo

1.Czosnek i cebulę kroję drobno.
2.Do dużego garnka wlewam olej. Rozgrzewam.
3.Wsypuję czosnek i cebulę do garnka.
4.Papryki kroję na cztery i usuwam nasiona.
5.Papryki kroję w kostkę.
6.Do garnka wlewam bulion.
7.Dodaję pokrojoną paprykę.
8.Z zielonej cukinii odcinam końcówki i kroję w kostkę.
9.Z żółtej cukinii odcinam górę i wydrążam środek. Wydrążoną cukinię kroję na mniejsze kawałki.
10.Do garnka dodaję cukinie.
11.Z kabaczka odcinak końcówki  i kroję w kostkę.
12.Patisona obieram ze skóry i kroję na mniejsze kawałki.
13.Kabaczka i patisona przekładam do garnka.
14.Pomidory wkładam na minutę do miski z wrzącą wodą.
15.Pomidory obieram ze skóry, usuwam środki i kroję na mniejsze kawałki. Wrzucam do garnka.
16.Kiełbasę kroję w ćwierć plasterki i dodaję do garnka. Doprawiam solą i pieprzem.
17.Gotuję jeszcze 5 minut.
18.Przekładam do wydrążonej cukinii lub na talerz.
Smacznego!
Domowe leczo
Faszerowana cukinia

czwartek, 21 sierpnia 2014

Dodatkowe dni na opiekę nad dzieckiem




Czy słyszeliście o dodatkowych dniach przeznaczonych na opiekę nad dzieckiem? Na mocy art. 188 Kodeksu pracy rodzicom, którzy wychowują co najmniej jedno dziecko w wieku do 14 lat przysługuje zwolnienie od pracy na dwa dni w ciągu roku kalendarzowego. Co należy podkreślić, pracownik zachowuje w tym czasie prawo do wynagrodzenia. Liczba dni nie zależy od ilości dzieci, wymiaru pracy czy rodzaju umowy o pracę (obejmuje umowy na czas określony, nieokreślony, na zastępstwo oraz na okres próbny).
Prawo do dodatkowych dni na opiekę nad dzieckiem przysługuje nie tylko rodzicom biologicznym, ale również osobom, które sprawują opiekę nad dziećmi (rodzinom zastępczym, adopcyjnym, opiekunom prawnym i faktycznym). Warto zaznaczyć, że dodatkowe dni nie przysługują rodzicom, których sąd pozbawił władzy rodzicielskiej.
Dodatkowe dni przysługuje łącznie rodzicom lub opiekunom, a nie każdemu z rodziców po dwa dni. Z uprawnienia może korzystać tylko jedna osoba, nie można np. rozdzielić tych dni na dwoje rodziców lub opiekunów. Nie może więc skorzystać z nich i matka, i ojciec, po jednym dniu.
Aby móc skorzystać z art. 188 pracownik musi złożyć odpowiedni wniosek. Co istotne, jeśli dodatkowe dni nie zostaną wykorzystane w danym roku kalendarzowym wówczas przepadają. 
A Wy, korzystacie z tego prawa? 
Zapraszam na mój profil na FB

poniedziałek, 18 sierpnia 2014

Ciąża bliźniacza vs. ciąża pojedyncza – porównanie I trymestru


W moim przypadku początek obu ciąż był diametralnie różny. W pierwszej ciąży zdarzały mi się słabsze dni i doskwierały mi wymioty. Ostro reagowałam na intensywne zapachy. Poza tym nic specjalnego się nie działo. Nie byłam senna, miała dużo siły. Bił ode mnie blask ciężarnej. Miałam też zachcianki, szczególną popularnością w I trymestrze cieszyła się kapusta kiszona, jabłka i kajzerki. Byłam tak podekscytowana tym, że zostanę mamą po raz pierwszy, że przede wszystkim się cieszyłam.
Niestety, tym razem nie było tak różowo. W ciąży bliźniaczej bardzo szybko nastąpił u mnie ogromny spadek formy. Miałam problem z odebraniem dziecka z przedszkola, byłam zmęczona, nie miałam siły na najprostsze czynności. Kuchnię starałam się omijać szerokim łukiem. Zapachy były nie do zniesienia. W ciągu dnia spałam. Radość przeplatała się z ogromnym strachem. Wiadomo, ciąża bliźniacza jest obarczona dużym ryzykiem, komplikacjami…
Wszystkie ciążowe odczucia były bardzo mocne: nudności, zgaga, zmęczenie, senność, brak apetytu, zawroty głowy. Oczywiście wszystkie występowały na raz i nie odpuszczały nawet na chwilę. To były trudne miesiące. Obok spadku fizycznego nastąpiło też duże obniżenie nastroju. Hormony szalały. Do tego pojawiały się bóle brzucha, które minęły dopiero po magnezie. Za to nie pojawiły się żadne zachcianki. Oj, nie było lekko. Na szczęście po ostatnim tygodniu I trymestru wszelkie dolegliwości minęły. Ufff, mogłam nareszcie odetchnąć. Co prawda nie jestem w takiej formie jak przed ciążą, ale poprawa jest znacząca. 
Jak jest teraz? Napiszę o tym napiszę osobny post. Mogę zdradzić tylko, że poprzednie dolegliwości zastąpiły inne:)