facebook

Kanał You Tube

piątek, 15 kwietnia 2022

„Stach i śmieci” Monika Borkowska-Szmit

Przychodzę do Was z recenzją książki „Stach i śmieci” Moniki Borkowskiej-Szmit. Porusza ona ważną kwestię śmieci wyrzucanych do lasu. Wokół tego problemu toczy się cała akcja. W Krakowie mieszka trójka głównych bohaterów Stach, Antek i Marcel. Są oni uczniami klasy IVB. Ich ulubionym miejscem, w który spędzają czas po szkole jest pobliski plac zabaw. Gdy okazuje się, że ktoś go zaśmieca postanawiają wziąć sprawy w swoje ręce i przeprowadzić śledztwo.

Stach i śmieci Monika Borkowska-Szmit

W książce „Stach i śmieci” znajdziecie dużo odwołań ekologicznych. Pojawia się nie tylko kwestia porzucania w lesie śmieci. Bohaterowie organizują Trash Challenge, biorą udział w sprzątaniu świata, poruszona została także kwestia zdrowych posiłków na drugie śniadanie. Nie jest to jednak książka moralizatorska. Całość została napisana sprawnie, z dużym poczuciem humoru i dystansem. Niewątpliwą zaletą książki jest to, że przedstawia punkt widzenia dziecka. Postacie są z krwi i kości, mają swoje wady i zalety. Obok trzech głównych bohaterów jest też sprzedawca z pobliskiego sklepu – Jacek Cebula czy trójka dryblasów z VIIC siejących postrach w całej szkole: Jarek, Marek i Darek. Bardzo podobały mi się opisy sytuacji szkolnych. Dużo tu dystansu do otaczającego nas świata. 

Stach i śmieci

Moim zdaniem „Stach i śmieci” spełnia cztery warunki dobrej książki dla dzieci: jest dobrze napisana, ma świetne rysunki Marcina Południaka, posiada walor edukacyjny i bawi czytelników. Książkę możecie kupić tutaj. Polecam! 

Monika Borkowska-Szmit

4 komentarze:

 1. Tak, to świetna książka dla dzieci, którą ja również polecam bardzo gorąco. A ilustracje są obłędne.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ilustracje są rewelacyjnie i doskonale uzupełniają treść książki:)

   Usuń
 2. Dzięki za polecenie - brzmi jak bardzo ciekawa książeczka dla najmłodszych

  OdpowiedzUsuń
 3. Czytałam! Bardzo fajna pozycja ;)

  OdpowiedzUsuń