facebook

Kanał You Tube

czwartek, 9 maja 2019

Jak wybrać ginekologa do prowadzenia ciąży?


Mam za sobą dwie ciąże prowadzone przez dwóch różnych lekarzy. Dlatego dzisiaj podzielę się z Wami moimi doświadczeniami.

Dobry ginekolog to tylko położnik
Oczywiście w tej kwestii nie ma reguły. Jednak zalet lekarza prowadzącego, który pracuje w szpitalu jest wiele. W pierwszej ciąży korzystałam z opieki lekarki, która miała tylko praktykę prywatną. Ciąża przebiegała prawidłowo. Jakie było moje zdziwienie, kiedy na ostatnim USG szacowana waga dziecka wyniosła 5 kg. Lekarka na moje pytanie: co teraz stwierdziła, że spokojnie urodzę naturalnie. Dodam, że nie był to jeszcze 40. tydzień ciąży. Na szczęście miałam umówioną położną do porodu i to ona zapisała mnie na konsultacje do szpitala w którym chciałam rodzic, a tam lekarze podjęli decyzje o cesarskim cięciu.
W drugiej ciąży, bliźniaczej, od razu poszłam do ginekologa, który pracował w konkretnym szpitalu. Dlaczego to takie ważne? W przypadku ciąży bliźniaczej istnieje duże prawdopodobieństwo, że poród zakończy się wcześniej. Dlatego też trafiłam do szpitala w celu podania sterydów na płuca. Możecie o tym przeczytać tutaj.
Końcówkę ciąży spędziłam na oddziale szpitalnym. I wiecie co? Taki lekarz daje poczucie bezpieczeństwa i komfortu. Dodatkowo w szpitalu ginekologów tam pracujących są inaczej traktowane. Tak było przy pierwszym i przy drugim porodzie. Dodam, że różnica cenowa między lekarzami w moim przypadku była niewielka.

Gabinet do prowadzenia ciąży – prywatny czy państwowy?
Ja w obydwu ciążach chodziłam do ginekologa prywatnie. Mam znajome, które chodziły na wizyty państwowo, a tylko od czasu do czasu, np. na USG szły prywatnie. Jedna koleżanka zaczęła chodzić prywatnie do lekarza w ostatnim trymestrze. Znam też przypadek, kiedy dziewczyna chodziła i prywatnie, i na NFZ, po to, by nie płacić za badania. Opcji jest wiele. Nie musicie od razu wydawać masy pieniędzy.

Ginekolog z doświadczeniem
W przypadku ciąży to podstawa, a już na pewno jeśli jest ona mnoga. Ja za drugim razem wybierałam ginekologa z doświadczeniem w prowadzeniu ciąż bliźniaczych. Widomo, że mogą być różnego rodzaju komplikacje i warto być w dobrych rękach.

A może ginekolog, którego znamy?
Tak, jeśli jest położnikiem. To naprawdę bardzo ważne. Pierwszą ciążę prowadziła lekarka, do której wcześniej chodziłam i zupełnie mnie zawiodła.

Ginekolog z polecenia
Jestem jak najbardziej za! Mój drugi lekarz pracował w szpitalu, w którym rodziłam za pierwszym razem. Byłam w pokoju z dziewczynami, którym prowadził ciążę. O wszystko wypytałam i gdy zaszłam w drugą ciążę od razu umówiłam do niego wizytę. Jeśli nie macie swojego ginekologa położnika popytajcie koleżki, siostry, kuzynki. Pewnie któraś poleci Wam takiego, który jest kompetentny.

Zaufanie to podstawa!
Nie bójcie się zmieniać lekarza, jeśli czujecie, że nie poświęca Wam i Waszej ciąży wystarczająco dużo uwagi, kiedy nie odpowiada na Wasze pytania czy lekceważy wątpliwości. Dobry lekarz to taki, który nie tylko wykona czy zleci wszystkie konieczne badania. To też taki, który potrafi wszystko nam wyjaśnić. Nie musi być przesadnie rozmowny, ale musi być rzeczowy i konkretny. Bardzo żałowałam, że przy pierwszej ciąży nie zmieniłam ginekologa. Końcówka ciąży kosztowało mnie to wiele nerwów. Teraz z pewnością inaczej bym postąpiła. Dobrze też jeśli będziecie miały z lekarzem kontakt telefoniczny.
Mam nadzieję, że udało mi się przekazać Wam kilka cennych rad. A o tym, jak wybrać szpital możecie przeczytać tutaj.

14 komentarzy:

 1. Ja miałam wspaniałego lekarza, niestety nie odbierał porodu,ale wszystkie wizyty ciążowe były super☺

  OdpowiedzUsuń
 2. Z lekarzami nie ma żartów, więc własne rozeznanie i wnioski są bardzo ważne :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Słuchaj, jeśli chodzi o badania USG w ciąży czy badania prenatalne, to polecam Ci udać się do tej kliniki Multimed. Moja znajoma chodziła tam w ciąży i na prawdę bardzo ich chwaliła. Wydaje mi sie, ze powinnaś byc zadowolona z ich usług

  OdpowiedzUsuń
 4. Nic się tak nie sprawdza jak opinia z pierwszej ręki. Może warto właśnie tak szukać ginekologa?

  OdpowiedzUsuń
 5. Ciekawy wpis
  Dzięki, będę odwiedzać:)

  OdpowiedzUsuń
 6. Wybór odpowiedniego lekarza - ginekologa, który przeprowadzi nas przez cały etap ciąży to podstawa. Najważniejsze jest to, aby mieć do niego zaufanie i nie bać się go pytać o nawet błahe w naszym mniemaniu rzeczy. Taki lekarz powinien rozwiać wszystkie nasze wątpliwości a także, jeśli jest taka konieczność, umożliwić dostęp do diagnostyki z innych dziedzin medycyny.

  OdpowiedzUsuń
 7. Wybór ginekologa powinien być przemyślany. To od niego w dużej mierze zależy przebieg ciąży.

  OdpowiedzUsuń
 8. Jak stoicie z wyprawką dla dziecka? Propozycje od https://kokoleti.pl powinny tu się przydać.

  OdpowiedzUsuń
 9. z żoną, chodziliśmy od ginekologa do ginekologa, trudno o dobrego lekarza

  OdpowiedzUsuń
 10. Wybór odpowiedniego lekarza do prowadzenia ciąży to kluczowa sprawa.

  OdpowiedzUsuń