facebook

Kanał You Tube

poniedziałek, 22 sierpnia 2016

Dzieci w muzeumTegoroczne wakacje spędziliśmy w sercu Tatr czyli w Zakopanem. Do miejsca tego mam ogromny sentyment i wracam z przyjemnością. Zawsze jadę z listą ciekawych miejsc i wystaw. Przynajmniej część z nich udaje się zrealizować. Dlaczego o tym piszę? Bo wiele osób uważa, że z dziećmi pewnych rzeczy się nie da. Otóż da się. Podczas wakacji odwiedziliśmy trzy muzea i zobaczyliśmy cztery wystawy. Moim zdaniem to spory sukces bowiem moje bliźniaki mają ponad 1,5 roku, a starszy syn blisko 6.
Bardzo wysoko cenię sobie twórczość Witkacego. Nie wyobrażam sobie być w Zakopanem i nie skorzystać z okazji, by z bliska przyjrzeć się jego pracom. W tym roku odwiedziliśmy Willę Oksza, w której zobaczyliśmy dwie wystawy – „Bronisław Piłsudski (1866-1918) – niezwykły brat Marszałka” dotyczącą działalności wybitnego etnografa oraz „Olga Wojakowa – miss Zakopanego 1925. Portrety Witkacego”, na której obok portretów były także fotografie i zapiski. Byliśmy także w Galerii Sztuki im. W. i J. Kulczyckich na wystawie „Nineczka i Witkacy – zginiemy marnie oboje bez siebie. Jadwiga z Unrugów i Stanisław Ignacy Witkiewiczowie”, na której prezentowano fotografie Witkacego i jego żony. Oprócz tego odwiedziliśmy Izbę Pamięci Stanisława Marusarza – wybitnego skoczka narciarskiego i wielkiego patrioty, na której zgromadzono pamiątki po sportowcu. Dodam, że to nie pierwsze nasze „wyprawy” do muzeów.
Przygotowałam dla was porady dotyczące zwiedzania z dziećmi. Naprawdę warto je zabierać do takich miejsc:
1)Dzieci muszą być wyspane – marudzące dzieci z pewnością nie pomogą w zwiedzaniu. Warto wybrać taki moment, w którym dzieci są wypoczęte.
2)Dzieci muszą być najedzone.
3)Przygotowanie - sprawdzało się wobec starszego syna. Wiadomo, że jego wystawy niezbyt interesowały. Jednak przed wejściem do muzeum rozmawialiśmy o tym, co i dlaczego będziemy oglądać. W trakcie zwiedzania zachęcałam, żeby wskazywał te prace, które najbardziej mu się podobają. Rozmawialiśmy o nich. Dla młodszych dzieci  zabierałam wszelkie ulotki, jakie były w muzeach – robię z nich wachlarze lub samoloty. To na chwilę zajmie ich uwagę.
3)Przekupstwo – syn wiedział, że zaraz po wystawie czekają go inne, atrakcyjne dla niego wydarzenia. W myśl zasady coś dla nas i coś dla ciebie.
4)Zabierz ze sobą aparat – warto mieć taktykę. My mieliśmy swoją. Ja z dziećmi oglądałam wystawy, a mąż szedł za nami i robi zdjęcia. Czego nie obejrzałam dokładnie w muzeum zobaczyłam w domu.
5)Właściwe nastawienie – trzeba założyć, że wszystkiego się nie zobaczy. Nie ma na to dużych szans. Najważniejsze to nie stresować się, bo wtedy nasze zdenerwowanie udziela się dzieciom. I wtedy nic nie zobaczymy.
6)Pamiętaj o komforcie innych zwiedzających.
Można? Można!

17 komentarzy:

 1. Bardzo przydatne porady. Ja jednak wolę zdecydowanie morze :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Zakopane - ach pojechałoby się. Piękne, niepowtarzalne miejsce. A co do dzieci w muzeum to super rady. Fajnie jest interesować Maluchy ciekawymi rzeczami już od małego :) Pozdrawiam serdecznie :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja uwielbiam pokazywać moim dzieciom nowe miejsca:)

   Usuń
  2. Jak najbardziej prawidłowo :) Na pewno wyrosną z Nich ciekawi świata ludzie! :)

   Usuń
 3. Zakopanym w tym roku byłam przelotem ale tak mnie urzekło, że wracam tam w sylwestra :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Ja byłam nad morzem, ale góry mnie kuszą:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mamy to szczęście, że w naszym kraju mamy i morze, i góry:)

   Usuń
 5. Przekupstwo w takich sytuacjach zawsze sie sprawdza 😀

  OdpowiedzUsuń
 6. Z dziećmi czasem trzeba sie potargować, to fakt ;)

  OdpowiedzUsuń
 7. Każde wakacje z dzieciakami są wyzwaniem ;)

  OdpowiedzUsuń
 8. Nie znam tego tematu, bo nie mam dzieci, myślę jednak, że każda mama chętnie pozna Twoje rady :))

  OdpowiedzUsuń
 9. dzieci zdecydowanie muszą być najedzone! pozdrawiam ciepło, wieki do Ciebie nie zaglądałam!

  OdpowiedzUsuń
 10. Wszystko się da, trzeba tylko to odpowiednio rozplanować :)

  OdpowiedzUsuń