facebook

Kanał You Tube

wtorek, 10 kwietnia 2018

10 powodów dla których warto chodzić do szkoły rodzenia

Wiem, że wiele kobiet w ciąży zastanawia się czy trzeba chodzić do szkoły rodzenia. Ja brałam udział w takich zajęciach i nie żałuję.  Myślę, że ze szkoły rodzenia warto skorzystać w pierwszej ciąży, kiedy mamy wiele pytań i wątpliwości. Takie zajęcia z pewnością będą ogromną skarbnicą wiedzy i pozwolą poczuć się pewniej nie tylko przyszłej mamie, ale również i tacie. Oto 10 powodów, dla których warto uczęszczać do szkoły rodzenia:
 1. poznasz personel pracujący w szpitalu, w którym planujesz rodzić – zarówno lekarzy, jak i położne, fizjoterapeutów czy doradców laktacyjnych. W moim przypadku zajęcia były podzielone na tematy i każde z nich prowadził inny specjalista. Z większością z nich spotkałam się później podczas mojego pobytu w szpitalu. 
 2. zdobędziesz wiele ważnych informacji – ja w ciąży dużo czytałam i oglądałam wszelkie dostępne programy dotyczące ciąży i macierzyństwa. Mimo tego na zajęciach dowiedziałam się naprawdę dużo. 
 3. poznasz inne ciężarne – to wbrew pozorom bardzo ważne. Pierwsza ciąża jest zwykle wielkim wydarzeniem, a to sprawia, że stajemy się monotematyczne. Po jakimś czasie nikt ze znajomych nie chce już słuchać o ciąży i dzieciach. Zaręczam, że w szkole rodzenia znajdziesz nić porozumienia z innymi przyszłymi mamami. Nic tak nie łączy jak wspólne tematy. 
 4. znajdziesz odpowiedzi na nurtujące Cię pytania dotyczące ciąży i dzieci – podczas zajęć zawsze jest czas na zadawanie pytań, a eksperci z pewnością rozwieją wszystkie wątpliwości. 
 5. zdobędziesz szereg przydatnych umiejętności – dla tych, które zostają pierwszy raz mamą szczególnie ważne są zajęcia praktyczne z kąpieli czy ubierania niemowlaka. Nie każda z nas ma po porodzie kogoś do pomocy, a dzięki takim zajęciom może się poczuć pewnie. 
 6. poznasz ćwiczenia fizyczne, które przygotują Cię do porodu - dzięki tym zajęciom dowiesz się, jakie ćwiczenia w ciąży możesz wykonywać. W mojej szkole rodzenia najpierw odbywała się gimnastyka, a po niej zajęcia teoretyczne. Była też możliwość skorzystania z aerobiku w wodzie dla ciężarnych. 
 7. zmniejszysz stres – im większą masz wiedzę, tym mniej się stresujesz.
 8. Twój mężczyzna dowie się, że w tym szczególnym czasie kobieta potrzebuje wsparcia i pomocy - dlatego warto na zajęcia zabrać ze sobą męża lub partnera. W mojej grupie podczas zajęć z kąpieli niemowląt do ćwiczeń wyrywali się sami przyszli tatusiowie. Po urodzeniu syna, a później bliźniaków to właśnie mąż kąpał maluchy. To był ich rytuał. 
 9. poznacie techniki oddechowe przydatne w czasie porodu naturalnego. 
 10. możesz skorzystać z dodatkowych zajęć prowadzonych przez specjalistów – często szkoły rodzenia oferują np. masaż dla niemowląt, gimnastykę dla mam z dziećmi czy warsztaty z zakresu pierwszej pomocy.
Pewnie niektóre z Was uważają, że takie zajęcia to zbędny wydatek. Jeśli czujecie się pewnie i macie kogoś, kto w pierwszych tygodniach będzie Wam pomagał i wspierał faktycznie nie ma sensu zapisywać się do szkoły rodzenia. Jednak w innym przypadku warto je rozważyć.
Ile trwa szkoła rodzenia? Wszystko zależy do tego, czy wybierzecie zwykły kurs czy kurs ekspresowy. Niektóre szkoły oferują zajęcia, które odbywają się podczas czterech spotkań, a w innych zajęcia odbywają się kilka razy w tygodniu i trwają od miesiąca do półtora.
Kiedy zapisać się do szkoły rodzenia? Optymalny będzie 7 miesiąc.
No a co z ceną? Ona zależy od placówki i miasta. Niektóre szkoły oferują bezpłatne zajęcia. Ja za kurs zapłaciłam, a na koniec okazało się, że miasto je dofinansowało i całość kwoty mi zwrócono😊

14 komentarzy:

 1. Też tak uważam, że zwłaszcza przy pierwszej ciąży warto :) pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 2. Ja uczęszczałam razem z mężem podczas pierwszej ciąży do szkoły rodzenia i bardzo ale to bardzo te zajęcia mi pomogły szczególnie temat związany z karmieniem piersią.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dla mnie bardzo pomocne były zagadnienia związane z pielęgnacją niemowlaków. Nikt z moich znajomych nie miał w tym czasie małych dzieci więc nie miałam od kogo czerpać wiedzy:)

   Usuń
 3. Ja też chodziłam na szkołę rodzenia i po porodzie sporo informacji mi się przypominało. Jak najbardziej polecam :)

  OdpowiedzUsuń
 4. ja chcialam przy 1 ciązy,jedna u nas nie było bezpłatnie a wtedy nie mogłam sobie zaoferować.
  XZamiast tego poprosiłam o opiekę położnej środowiskowej od 21 tc ( która sie nam nalezy bezpłatnie od nfz :) )
  I to ona uczyła mnie sama tego co opisałaś wyżej..
  Jedynie personel szpitalny poznałam na "dniach otwartych oddziału położnictwa"

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To też jest bardzo dobre rozwiązanie:) Pozdrawiam serdecznie!

   Usuń
 5. No i fajnie że jest to najczęściej za darmo. Chyba:)

  OdpowiedzUsuń
 6. 14 lat temu chodziłam i wiem, że było warto...

  OdpowiedzUsuń
 7. Ja nie uczęszczałam do szkoły rodzenia. :)
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń