facebook

Kanał You Tube

poniedziałek, 11 listopada 2013

Dieta przyszłej matki. Poradnik dla kobiet w ciąży i karmiących piersią - Arlene Eisenberg, Heidi E. Murkoff, Sandee E. Hathaway

Dziś kilka słów o poradniku dla kobiet w ciąży i matek karmiących. Książek podejmujących ten temat jest na rynku wydawniczym niezliczona ilość. Sporą część zajmują te, będące przekładami z innych języków. Tak jest również w przypadku tej książek. Nie pisze o tym przypadkowo, bowiem niestety tego typu książki nie zawsze uwzględniają polskie realia.
Zacznę od tego, że poszczególne rozdziały są idealnie dostosowane do tego, czego kobiety w tym wyjątkowym czasie potrzebują. Książka jest podzielona na cztery części:

 • Dziecko zdrowe od początku
 • Praktyka
 • Przepisy najlepszej szansy
 • O chemii w kuchni.

Szczególnie spodobały mi się dokładne przepisy i określenie dziennych dawek np. białka, wapnia, owoców, produktów pełnoziarnistych czy witaminy C w danej potrawie. Znajdziemy w niej także rady czego unikać w ciąży oraz informacje jak radzić sobie z nudnościami czy wzdęciami. Pomocne może być również zestawienie produktów bogatych w różne witaminy, białko czy wapń.

Książka nie jest jednak wolna od wad. Po pierwsze nie odpowiada ona realiom polskiej kuchni – w przepisach jest całe mnóstwo składników, które są ciężko dostępne w polskich sklepach (skondensowane soki o różnych smakach). Nie ustrzeżono się również błędów – w przepisach są np. orzechy, curry, brandy, które są odradzane w ciąży. Moją uwagę przykuły rady: „nie bądź niewolnicą markowych produktów”, „kupuj mrożony sok pomarańczowy” (jest tańszy od świeżego), „gdy brakuje Ci czasu gotuj obiad na 10 osób”.

Pomysł na książkę oraz podział na poszczególne rozdziały uważam za doskonały. Szkoda tylko, że nie ze wszystkich rad możemy skorzystać.

3 komentarze:

 1. Ciekawa lektura. Teraz wiem co polecić ciężarnej koleżance:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Myślę, że pomimo pewnych mankamentów spodoba się Twojej znajomej:)

   Usuń
 2. Ja w 7 tygodniu, właśnie szukam czegoś takiego, żeby odżywiać się dobrze. Ale przyznam szczerze, że mam nudności i nawet jak wiem, że powinnam coś zjeśc i patrze na to i jest mi nie dobrze w brzuszku to tego nie jem.

  OdpowiedzUsuń